Úvěry mají na dnešním finanční trhu nezastupitelnou úlohu. Používají se, pokud si chcete koupit něco dražšího a potřebnou finanční částku nemáte našetřenou, nebo k překlenutí období, kdy nemáte finance potřebné k běžnému životu – tzv. překlenovací úvěry, kontokorenty nebo kreditní karty.
Úvěry poskytují buď banky, nebo nebankovní instituce. U bank je půjčení určité sumy méně rizikové a navíc s nižšími úroky, nebankovní instituce si účtují úroky a poplatky daleko vyšší a mohou se objevovat i společnosti, které chtěji vydělat na lidské nepozornosti či důvěřivosti.
Po zažádání banky o úvěr začíná banka zkoumat, zda jste pro ni „bezpečný“, nebo naopak rizikový zákazník, čili jestli máte dostatčený příjem, ze kterého budete moci splácet pravidelné měsíční splátky (většina bank požaduje potvrzení o výši příjmů), zda jste trestně bezúhoní, zda již nesplácíte úvěry v jiných bankách, zda jste obyvatelem České republiky, apod. Mnoho bank se také pojišťuje proti tomu, že nebudete jako zákazník moci nebo chtít splácet úvěr. Požaduje po žadatelích ručitele, který ovšem na sebe přenáší riziko, že při vaší nemohoucnosti splácet splatí úvěr za vás, nebo chtějí ve smlouvě uvést do zástavy nemovitost či jiný majetek, který vlastníte buď vy, nebo vám dá majitel souhlas k tomu použít jeho majetek jako zástavu v případě nesplácení splátek. Tímto vším se banka může pojistit, aby dostala své peníze zpět.
Doba, na kterou se úvěry poskytují, se liší podle bank i podle vašich požadavků. Splátke se platí na účet banky nejobvykleji jednou za měsíc. Důležitou podmínkou při uzavírání úvěru je mít vedený účet u banky, kterou o peníze žádáte.
Mezi banky na českém ekonomickém trhu, které v současné době poskytují úvěry, patři: Citibank, České spořitelna, Komerční banka, GE Money Bank, Poštovní spořitelna, Hypoteční banka, Raiffeisen bank, Unicredit Bank, Všeobecná úvěrová banka, Volksbank, apod.
Nejlépe budoucí žadatel o úvěr udělá, když si projde nabídky více bank a porovná jejich nabídky. Podmínky uzavírání úvěrů, výši úroků a poplatků za poskytnutí půjčky můžete zjistit jak u informačních přepážek přímo v jednotlivých bankách, tak na internetu.