Lidé s nízkými příjmy touží po spoustě věcí, ale nemají na ně. Ani nemají možnost ušetřit na jejich nákup. Jedinou variantou je spotřebitelský úvěr.
Tento spotřebitelský úvěr je určen na nákup téměř jakéhokoliv spotřebního zboží (účelový úvěr), a v některých případech není nutné uvádět účel využití úvěru (neúčelový úvěr).
Neúčelová spotřební půjčka je určena pro jednotlivce a neslouží k podnikání. Pouze k běžné spotřebě.
Nejčastější důvody pro úvěr
Spotřebitelský úvěr se využívá nejčastěji na vybavení domácnosti, nákup spotřebičů, elektroniky (TV, notebooky, tablety, chytré telefony), nákup dovolené, auta či dárků. Dají se z něho financovat i naše koníčky, sporty či zrekonstruovat (zmodernizovat) váš byt (rodinný dům).
Poskytovatelé
Spotřebitelské úvěry poskytují bankovní i nebankovní instituce. U banky je získání úvěru náročnější a zdlouhavější při vyřizování. Splátky jsou v pravidelných měsíčních intervalech a jejich výše závisí na hodnotě úvěru a době splácení. Navíc banky nahlíží do registrů dlužníků a občas požadují i výpis z trestního rejstříku. Banka nepůjčuje rizikovým klientům. Obecně platí, že u vyšších částek je nutný ručitel (nebo zástava).
U nebankovních společností si zákazník vybere v obchodě zboží, a pokud má s sebou potřebné (požadované) doklady, podepíše okamžitě smlouvu o úvěru.
Výhody
Úvěr lze sjednat na dobu 1 – 10 let. Splátky můžete platit z libovolného bankovního účtu, převodem SIPO nebo vkladem na pokladnu (v bance či přímo ve splátkové společnosti). Někdy je také umožněno měnit výši úrokových splátek, popřípadě upravit splátkový kalendář. Zákazník (žadatel) si také může sjednat pojištění pro případ nesplácení z důvodu smrti, úrazu, nemoci nebo ztráty zaměstnání.
Obecné podmínky pro získání úvěru
Podmínky pro poskytnutí úvěru se u jednotlivých společností liší a závisí na výši úvěru. Obecně však platí pravidlo dostečně vysokého příjmu, umožňující splácet. Většina společností požaduje minimální věk 18 let, české občanství doložené OP (u cizinců trvalý pobyt v ČR), doklad o příjmu a výpis z účtu.
Na co si dát pozor
Každý žadatel o úvěr (půjčku) by si měl pečlivě prostudovat smlouvu o půjčce. Zaměřte se na výši půjčované částky, úrokovou sazbu či na náklady na vedení úvěrového účtu. Důležitý je také systém pokut a sankcí při neuhrazení splátek či poplatek za vyřízení půjčky před schválením. Nepřehlédněte ani výši splátek nebo poplatky za předčasné splácení. Ve smlouvě musí být uvedena výše splátky a úrok ze splátky.
Ne vždy můžeme mít vše, co chceme (po čem toužíme). Proto raději zvažte, zda není možnost ušetřit z vlastních zdrojů (příjmů), než volit spotřebitelský úvěr (ne vždy je snadné ho splatit).