ro mnoho z nás je představa vedení domácího účetnictví téměř úmorná. Vedení účetnictví je sice velmi jednoduché, ale některým lidem však dělá problém.
K vedení účetnictví můžete použít hned několik metod. Záleží především na vás, jakou si zvolíte, či jaká vám vyhovuje. Můžete si uchovávat účtenky do obálky, zapisovat své výdaje do obyčejného bloku, nebo pomocí Excelu do počítače či využití aplikace v mobilním telefonu.
Příjmy domácnosti:
Nejdříve je potřeba si spočítat, kolik peněz přichází pravidelně do vaší domácnosti. Jako pravidelné příjmy se počítají různé brigády, zaměstnání, investice, vedlejší činnost, nebo příjmy z pronájmu. Pokud máte nějaké nahodilé příjmy, nepočítejte je do příjmů pravidelných, v tomto ohledu vám nepomohou. Příjmy například z dědictví, z různých výher či různé odměny, je dobré někam odkládat, například na spořící účet, nebo do investování. Tím se vám tvoří finanční rezerva.
Výdaje domácnosti:
Nejprve si sepište všechny pravidelné měsíční náklady, které jsou pro vás nezbytné. Tedy musíte je platit, ať chcete, nebo ne. Řadí se do nich například účty za nájem, elektřinu, vodu, plyn, nebo také celkovou cenu vydělíte dvanácti a tím zjistíte, kolik odevzdáte na nezbytných měsíčních výdajích.
Dalšími důležitými výdaji jsou výdaje nepravidelné. Ty se v průběhu roku mění. U těchto výdajů by bylo dobré si je rozdělit do dvou sloupečků, nebo skupin, na základní a zbytné. Do základních výdajů můžeme zařadit například oblečení, drogerii apod., a do těch zbytných třeba dovolenou, divadlo a jiné kulturní akce. atd. Tyto výdaje se mohou během roku celkem hodně měnit, proto je třeba tyto výdaje sledovat.
Sledování výdajů:
Po úspěšném zpracování příjmů a výdajů, odhalíte, jak na tom po finanční stránce skutečně jste. Díky tomuto jednoduchému výpočtu si uvědomte, kam vlastně vaše peníze odcházejí, což vám pomůže ke správným finančním návykům.
Po dvou až třech měsících pravidelného vedení domácího účetnictví si můžete zhodnotit, zda není potřeba nějakých změn. Uvažujete-li o tom, jak hospodařit ještě lépe, nezapomeňte také na své cíle. Odpustíte-li si například každodenní oběd v restauraci, nebo kávu někde v kavárně, pak budete mít větší šanci k dosažení svého cíle daleko dřív. Je potřeba se nad těmito výdaji pořádně zamyslet.
Finanční rezerva:
Do svého domácího účetnictví by jste neměli zapomenout přiřadit tvoření finanční rezervy. Tato rezerva je nezbytná k tomu, abyste měli kam sáhnout v případě, že se naskytnou nečekané výdaje, nebo v případě, že přijdete o pravidelný příjem. Rezerva, kterou si vytvoříte by měla tvořit tři až šest měsíců vašeho pravidelného příjmu. Po dosažení této rezervy pak můžete šetřit třeba na nové auto.