Rádi by jste bez obtěžujícího přemýšlení, dávali do nákupního košíku co vám přijde pod ruku, to, na co zrovna máte chuť, nebo prostě jen chcete mít?
Rádi by jste neřešili, kolik vám zbývá do další výplaty či mateřské?
Ještě raději by jste si taky dali svou oblíbenou kávičku v příjemné kavárně na rohu?
Jenže co dělat, když víte, že na tohle všechno musíte momentálně zapomenout, protože počítáte každou korunu?
A navíc máte problém vůbec nakoupit jídlo?
Než začnete propadat panice, zkuste si přečíst článek a nechte se inspirovat.
Složenky kam se podíváš
Ze všeho nejdřív si napište všechny platby, které musíte uhradit. Tedy nájem, inkaso, různé půjčky, pojistky, telefon, internet, školku, školní obědy, benzín…. Pokud víte, že vaše finanční situace bude trvat delší dobu, zvažte možnosti snížení vašich plateb tam, kde je to možné – internet můžete mít jen ten základní, stejně tak jako platby za telefon, mobil nebo předplacené televizní kanály. Můžete omezit jízdu autem, na nákupy chodit pěšky a do práce na kole. Ušetříte hned několik stokorun měsíčně.
Obálková metoda
Nejtěžší, ale zároveň nejúčinější. Když už víte kolik peněz vám do konce měsíce zbývá a nevycházíte, peníze vyberte a mějte je v hotovosti. V současné době platebních karet, a s tím spojenou platbou v obchodech, se v takových případech lidé dostávají do začarovaného kruhu. Jen se vytáhne karta a je to. Většinou si ani neuvědomíme, kolik peněz na účtu ještě zbývá a tak se může snadněji stát, že utratíme víc na začátku měsíce a pak už se nám peněz nedostává. Lépe je rozvrhnout si je zmíněnou obálkovou metodou a víme tak jistě, kolik jich máme.
Pro začátek si obálky nadepište třeba – Jídlo, Drogerie – a časem můžete rozšiřovat. Můžete rozdělit i po týdnech což je pro začátek nejlepší. No a když vyrazíte na nákup, penízky vezmete, co vám zbude vrátíte do obálky a když budete zodpovědní, na konci období vám něco v obálce zůstane. A máte hned další obálku – Šetření :)
Bez seznamu ani krok
I když naše chuťové pohárky nebudou nadšené, nejvíce můžeme ušetřit na jídle. Nájem neošidíme, ale jídlo můžeme koupit levněji.
Aby jste neutratili za zbytečnosti, před každým nákupem si napište seznam a toho se pečlivě držte. Prostudujte letáky, kde je co zrovna v akci a udělejte si kolečko po obchodech. Ušetříte tak nemalé částky. Ovšem musíte se striktně držet seznamu.
Každá potravina má svou levnější alternativu. Zvláště značky obchodních řetězců.
Pokud jste na tom opravdu finančně hodně špatně, všimněte si, že v každém obchodě mají jakýsi slevový koutek, kde nabízí zboží i s 50% slevou. Není to zboží prošlé, ale i dva tři dny před dobou trvanlivosti, obchod jen objednal moc a ví, že jej nestihne prodat. Výhoda pro vás.
Jídelníček jako ve škole
Nejen seznam nákupu, ale i týdenní podrobný jídelníček nám pomůže ušetřit. Zpočátku stačí, co budete vařit na oběd či večeři. Získáte tak i přehled co vlastně jíte, můžete si pořídit i sešit, kde si budete zapisovat skladbu jídel. Díky tomu se může váš jídelníček stát i vyváženějším, protože třeba zjistíte, že jíte málo zeleniny, nebo naopak masa :). A i když se zrovna o masu říká jak je drahé, v mnoha případech je levnější než uzeniny :)
No a když se budete hodně snažit, zbude vám alespoň jednou za měsíc, na tu vaši oblíbenou kávičku. Vidíte, nevěšte hlavu, nic není tak černé jak vypadá a jednou bude líp. :)