Zde naleznete ucelené informace věnované investování do diamantů. Povíme si co to vlastně diamanty jsou, jejich užitné vlastnosti a na co všechno jsou používány. Prozradíme Vám také něco o investičních diamantech a o diamantech používaných ve šperkařství. Přečtete si, co znamená 4C a co všechno se u tohoto nádherného minerálu určuje a hodnotí. Na závěr Vám představíme TOP 10 mezi diamanty – deset největších diamantů, které kdy byly vytěženy.
Už celé roky sází investoři na sílu a stálost diamantů a své finance vkládají do nich. Diamant je velmi tvrdý nerost. Dal by se označit prakticky za nezničitelný. Je krystalickou formou uhlíku. Stupeň je tvrdosti je označen číslem 10, což je nejvyšší stupeň. Diamant je lesklý, světlo odrážející minerál, odolný proti kyselinám (takže není rozpustný), vysokým teplotám (není roztavitelný) a vodivý, díky čemuž je také využíván v průmyslu.
Po letech hledání ideálního tvaru diamantu , kdy vznikaly všemožné tvary, vypočítal matematik Tolkowski v roce 1919 unikátní vybroušení diamantu, při němž má diamant maximální lomivost světla. Diamant vybroušený do tohoto propracovaného tvaru bývá také označován jak briliant. Takto jsou vybrušovány především investiční diamanty. Tvar surového diamantu připomíná spíše jakousi hroudu s poměrně neurčitou barvou. Z tohoto kusu se poté vybrušují diamanty požadovaných tvarů. Velikost diamantů se udává v metrických karátech. Ty u zlata sice určují ryzost, ale u diamantů uvádějí váhu. Jeden karát se rovná 0,2 gramům.
Hodnota diamantu se stanovuje podle několika kritérií. Na jejich základě je ke každému investičnímu diamantu vydán certifikát, potvrzující dané vlastnosti. Souhrnně jsou tyto faktory označovány jako 4C (z angl. cut, clarity, carat, color). Brus (nebo-li cut) udává budoucí využití diamantu. Investiční diamanty se obvykle brousí do tvaru tzv. briliantu. Na dokonalém vybroušení také závisí cena diamantu. Další hodnotou je váha (nebo-li carat). Je dána konečnou velikostí opracovaného diamantu. I když bude mít surový diamant i půl kilogramu, výsledný opracovaný diamant může mít pouhých několik desítek či jednotek gramů. Nejčastěji se však podaří z jednoho kusu surového minerálu získat několik různě velkých diamantů a briliantů.
Z celkového ročního výtěžku diamantů činícího něco kolem dvaceti tun surového nerostu se do šperků a investic dostane pouhých dvacet procent. Zbytek diamantů jsou buď to poškozené, obsahují zbarvující nežádoucí příměsi či zrnka a jiné nečistoty uvnitř, díky čemuž ztrácejí na hodnotě. Proto jsou využívány v průmyslu. Díky své tvrdosti nejčastěji jako brusivo či k řezání. Ne všechny barevné varianty jsou ale nežádoucí. Ve šperkařství jsou sytě barevné diamanty velmi ceněné. Pro investiční účely jsou však přípustné především čiré bezkazé brilianty. Diamanty se získávají těžbou z lomů nebo těžišť na mořském dně.
Jsou velmi výhodnou investicí. Uchovávají hodnoty, jsou všeobecně uznávanou komoditou. Podle obchodníků jejich hodnota ročně stoupne v řádech několika procent. Je samozřejmě závislá na aktuálně celosvětově uznávané měně (nyní dolary), ale i tak si drží již léta svou vysokou cenu.
Investiční diamanty
Je velký rozdíl, mluvíme-li o diamantech jako takových nebo investičních. Diamant jako takový je nejtvrdší doposud známý nerost na Zemi. Vznikly za vysokého tlaku a teploty ve vyvřelinách. Jsou vlastně jakousi krystalickou formou uhlíku, proto mají také chemický vzorec C. Existují i syntetické diamanty, které jsou pro laika od pravých k nerozeznání. Jedinou větší vadou je, že nedosahují tvrdosti přírodního diamantu. Diamanty určené pro výrobu šperků jsou opracovávány a broušeny. Takovéto diamanty jsou pak označovány jako brilianty. Nejčastěji mají oválný nebo kulatý tvar.
Diamanty určené k investování jsou prodávány zásadně v zapečetěných obalech, fóliích či jiných pouzdrech apod. Součástí je také vložená kopie certifikátu, který musí investiční diamant mít. Obal nesmí být otevřen. Pokud by byl porušen, stává se diamant neobchodovatelným.
Z celkového ročního vytěženého množství činící něco kolem jednoho sta milionů karátů (jeden karát je 0,2 g, tj.20 vytěžených tun ročně) se použije pro investiční účely a na výrobu šperků asi 20%. Zbytek jde do průmyslu.
Investování do diamantů je stejně jako investování do zlata, stříbra či perel výborným způsobem, jak nepřijít o své úspory a navíc je ještě zhodnotit.
Diamanty se získávají dvěma způsoby. Na zemský povrch se dostávají především díky vytlačování vzhůru vulkanickou horninou. Ty jsou těženy v povrchových či hlubinných dolech. Druhý způsob, jak se mohou dostat z hlubin zemského pláště je naplavení do koryt a ústí řek během erozí. Ty jsou získávány podmořskou těžbou. Mezi největší naleziště diamantů se řadí především Austrálie, Rusko, JAR, Kanada či Botswana. Dříve se také hojně těžilo v Indii. Jednalo se především o slavné oblasti Koh-i-Noor či Velký Mogul.
Cena investičních diamantů dlouhodobě roste. To z nich dělá jednoho z nejlepších uchovatelů hodnot a zároveň nejlepší možnou investici. Je nutné počítat s tím, že se jedná o velmi dlouhodobou investici, řádově v desítkách let. Obchodníci s diamanty ale uvádí, že cena jejich každoročně roste o pět až deset procent.
Hodnocení diamantů
Každý diamant určený k investování musí mít také certifikát, který potvrzuje jeho vlastnosti. Tyto diamanty jsou hodnocena gemologickou laboratoří (v USA je to Gem Trade Laboratory a Gubelinova laboratoř ve Švýcarské m Luzernu).
Při hodnocení diamantů se používá z angličtiny přejaté 4C – cut, carat, color, clarity. V překladu tedy brus, váha, barva a čistota nerostu. Toto jsou základní parametry ovlivňující cenu diamantu.
- Cut (Brus) – broušení diamantu je velmi složitý proces, který se pro dokonalý výsledek matematicky počítá. U menších kousků se přešlo k automatizaci a jsou tudíž broušeny strojově. Větší kusy jsou však stále broušeny ručně. To se odehrává především v Indii a Rusku, kde je levná pracovní síla. Broušení diamantu je ve své podstatě vlastně umění. Typický moderní tvar investičních diamantů vypočítal v roce 1919 matematik Tolkowski. Propočítal unikátní tvar, díky němuž má diamant maximální disperzi světla (lom světla) a zpětný odraz. Tento tvar má minimálně padesát sedm vybroušených plošek (tzv. facet).
- Carat (Váha) – hmotnost diamantů se udává v takzvaných metrických karátech. Jak jsme již poznamenali v předchozím článku, 1 metrický karát se rovná 2 miligramům, nebo-li 0,2 g. Diamanty použité ve špercích mají obvykle pouze několik setin či desetin karátu. Investiční diamanty mají jednotky, někdy také až desítky karátů. Největší doposud známý kus surového (neopracovaného) diamantu měl neuvěřitelných 3 106 karátů, což neuvěřitelných 621,2 gramů. Tento unikátní kus byl rozdělen na 9 poměrně velkých diamantů a mnoho malých briliantů. Největší z nich je označován jako Cullinan I – Hvězda Afriky a má 530 karátů.
- Color (Barva) – za dokonalou barvu diamantu je považována dokonale čirá bez zabarvení nebo změny odstínů. Barva nerostu výrazně ovlivňuje jeho cenu. Velmi se cení diamanty se sytými barvami
červené, modré, žluté nebo růžové. Naopak nižší cenu budou mít ty s odstínem žluté nebo hnědé barvy. Za účelem zvýšení ceny se se mohou diamanty také uměle dobarvovat bělením, žíháním či ozařováním. Tento údaj musí být ale vždy uveden na certifikátu. Přírodní barvu diamantu ovlivňují příměsi různých prvků při jejich vzniku. Například světoznámý modrý diamant Naděje získal svojí nádhernou barvu příměsí boru. Proslulým diamantem je také Černý Orlov nebo žlutý Florentin. - Clarity (Čistota nerostu) – čistotou diamantu se rozumí absence jakýchkoliv nečistot či prasklin a podobných nežádoucích prvků uvnitř diamantu. Právě díky tomuto bodu se do klenotnictví a k investování dostane pouze 20% v vytěžených diamantů. Zbytek se užívá v průmyslu, kde je používán především jako řezné nástroje (díky jejich tvrdosti).
Podle těchto kritérií se určuje využití diamantů. Jen ty nejlepší kusy mohou získat certifikát a být nabízeny jako investiční diamanty.
Barevné rozlišení diamantů
Vraťme se ještě na chvíli k barevným variantám diamantů. Ty mohou být velmi rozmanité. U investičních diamantů jsou přípustné pouze odstíny žluté a čiré. Všeobecně platí, že čím je diamant čistší a čiřejší, tím je jeho cena vyšší a naopak, je-li jeho barva v odstínu světle žluté, cena klesá. V následující tabulce se dozvíte, jak jsou tyto diamanty značeny.
Mezinárodní barevné stupnice HRD, GIA, CIBJO | |
---|---|
Barva | Označení |
Prvotřídně bílý+ | D |
Prvotřídně bílý | E |
Velmi bílý+ | F |
Velmi bílý | G |
Bílý | H |
Lehce tónovaný bílý | I |
Lehce tónovaný bílý | J |
Tónovaný bílý | K |
Tónovaný bílý | L |
Lehce nažloutlé | M |
Lehce nažloutlý, nažloutlý, lehce žlutý, téměř žlutý | Z |
Proč investovat do diamantů
Už z prvního článku je mnohým jasné, proč jsou diamanty tak výbornou investicí. Pojďme si ale i tak říci, proč investovat právě do diamantů.
Investování do diamantů je něco absolutně specifického. Nejde ho ani nějak více přirovnat například k investování do zlata, stříbra či čehokoliv jiného. A proč tedy investovat právě do diamantu?
- Diamant je celosvětově uznávanou komoditou. Ačkoliv je jeho hodnota samozřejmě vázaná na právě uznávané světové měně, daří se jeho hodnotě stále narůstat.
- Investice do diamantu je dlouhodobá záležitost. Určitě tedy není vhodná právě pro investici za účelem rychlého zisku. Nevynáší žádné pravidelné výnosy ani nic podobného. U této investice se musí počítat až s desetiletími. Je tedy určená spíše pro uchování hodnot a dlouhodobé investování.
- U diamantů se předpokládá pravidelný nárůst hodnoty. Podle obchodníků s investičními diamanty jejich cena každoročně stoupá o 5 až 10%.
- Tento unikátní nerost je vlastně nezničitelný a tak není divu, že se tento fakt odráží také v jeho hodnotě. Jako příklad si uveďme například porovnání se zlatem, v porovnání s kterým je cena diamantu mnohonásobně vyšší. Za 2 kila zlata byste dnes zaplatili zhruba 1 000 000 Kč. Za tutéž částku byste nakoupili diamant o hmotnosti (NE KARÁTECH!) asi 0,5 až 0,6 gramu, což je velmi malý kousek.
- S diamanty se stejně jako s cennými papíry obchoduje na burze. Přístup sem ale mají pouze řádní členové. Nemusíte se tak obávat případných podvodníků apod.
Neexistuje zaručený způsob jak na investování do diamantů vydělat miliony. Zásadou je nakupovat při co nejnižším kurzu a poté je prodat ideálně po mnoha letech, kdy jejich cena bude pokud možno co nejvyšší. Abychom snížili náklady spojené s pořízením či prodejem diamantu, musíme eliminovat množství prostředníků, kteří nákup či prodej zprostředkovávají. Pro diverzifikaci je také důležité rozložit finanční prostředky do více kamenů a nikdy neinvestovat všechno, co máte.
Deset největších diamantů světa
Karáty | Jméno | Rok nalezení | Místo |
---|---|---|---|
3 106 | Cullinan | 1905 | Jižní Afrika |
995,2 | Excelsior | 1893 | Jižní Afrika |
968,8 | Hvězda Sierry Leone | 1972 | Sierra Leone |
787,5 | Velký Mogul | 1650 | Indie |
770 | Woyie River | 1945 | Sierra Leone |
726,6 | President Vargas | 1938 | Brazílie |
726 | Jonker | 1934 | Jižní Afrika |
650,8 | Reitz | 1895 | Jižní Afrika |
620,14 | 1895 | Jižní Afrika | |
609,25 | Baumgold | 1922 | Jižní Afrika |
601,25 | Lesotho | 1967 | Jižní Afrika |
532 | 1943 | Sierra Leone | |
455 | Darcy Vargas | 1939 | Brazílie |
440 | Nizam | 1835 | Indie |
342 | 26. sjezd KSSS | 1981 | Sibiř |