Podmínky oddlužení
Oddlužení je proces, který podle zvoleného způsobu provedení může skončit za pár týdnů, anebo za 5 let. Ať tak či tak zbaví dlužníka všech dluhů, které si v minulosti nadělal.
Dlužník, který o oddlužení požádá, musí splnit určité podmínky:
- soud musí opravdu vyhlásit jeho „úpadek“
- existence souhlasu manžela/manželky s oddlužením (a též písemné potvrzení), pokud se má oddlužení dotknout jejich společného jmění (což bude zpravidla vždy)
- pokud soud oddlužení schválí, musí dlužník splnit všechny podmínky oddlužovacího procesu, které mu soud uloží – pokud by je porušil, schválené oddlužení se zruší a soud rozhodne o řešení dlužníkova úpadku konkurzem
- dlužník musí být schopen a ochoten zaplatit alespoň 30% svých nezajištěných dluhů, event. i méně, pokud mu věřitelé takovou dohodu podepíší. Pokud dlužník je ochoten zaplatit alespoň těch 30%, tak potom věřitele o souhlas žádat nemusí a soud rozhodne o oddlužení bez ohledu na to, jestli se to „věřitelům líbí či ne“ (a pokud by dlužník neměl ani těch 30%, tak soud bude řešit jeho úpadek prostřednictvím konkurzu).
Obecně ale vždy platí, že není povinností soudu oddlužení povolit a v případě, že by tak učinil, bude opět přicházet v úvahu konkurz.
Výhody oddlužení
Po podání insolvenčního návrhu se pro dlužníka nepodnikatele otvírá možnost, jak se „zbavit“ dluhů formou oddlužení nebo konkurzu. Konkurz připadá v úvahu tehdy, pokud s insolvenčním návrhem návrh na oddlužení dlužník nepodal, či jej soud nepovolil. Konkurz je možné si představit jako jednu velkou exekuci, v níž má dojít k uspokojení věřitelů, kteří se přihlásili se svými pohledávkami, a to v podstatě najednou, resp. podle pořadí přihlášených pohledávek. Insolvenční správce, který byl dlužníkovi přidělen insolvenčním soudem a který má přístup k veškerému majetku., sepíše veškerý dlužníkův majetek, který bude následně prodán a z daného výtěžku budou uspokojeni věřitelé – a to právě podle pořadí jejich přihlášených pohledávek. Tímto způsobem může dlužník klidně přijít i o své bydlení, aniž by mu byla poskytnuta jakákoli bytová náhrada. Ovšem ale ani konec konkurzu nemusí pro dlužníka znamenat to, že by byl svých dluhů zbaven. Ba právě naopak- dluhy, které nebyly uspokojeny, trvají a věřitelé i nadále mohou uplatňovat uspokojení svých pohledávek. A to z majetku, který dlužník nabude v budoucnu- může vyhrát, něco zdědit, být někým obdarován, ale taktéž z pravidelných příjmů (mzda, nemocenská či jiné sociální dávky).
Ovšem podle současné právní úpravy existuje jedna možnost, jak se dluhů zbavit jednou pro vždy- a to je právě oddlužení.